Elektromekanik Sistemler

AYDINLATMA

Tünel aydınlatılma sistemi tesis edilmesinde üç temel aydınlatma bölgesi mevcut olup, bunlar giriş, iç aydınlatma. Tünellerde kullanılan armatürlerde tüm lambalar sodyum buharlı ya da Led aydınlatmadır. Gece tünel aydınlatması girişten çıkışa kadar her yerde sabittir. Bunun için tünel boyunca hesaplanmış güçte ve ışık şiddetinde simetrik aydınlatmalı armatürler kullanılmaktadır. Gece tünel içerisinde ortalama parlaklık seviyesi 3 Cd/m² olacak şekilde aydınlatma yapılmaktadır.Gündüz aydınlatması diye tanımladığımız giriş aydınlatmasında; 400 W, 250 W, 150 W ve 70W asimetrik aydınlatmalı armatürlerle sağlanır.

Gündüz dışarıdan tünele giren bir sürücünün birden bire iyi aydınlatılmamış bir ortamda kendilerini bulmaları sürüş emniyeti açısından kabul edilebilir bir durum değildir. Bu sebeple göz uyumunu sağlayacak şekilde uygun bir aydınlık şiddeti olmak zorundadır.

Tünel dışındaki gündüz aydınlık şiddeti (parlaklık) ile orantılı olarak tünel girişindeki parlaklık seviyesi otomatik olarak değişmektedir

Bunun için her iki tüp girişinde dışarıda bulunan parlaklık ölçerler (Lüminansmetre) kullanılmaktadır. Aynı şekilde tünel içerisinde giriş bölgesinde bulunan Lüminans metreler ile arzu edilen parlaklık seviyeleri karşılaştırılmaktadır. Tünele giriş yapan sürücülerin hız sınırlarına uyması halinde aydınlatılması ulslararası tünel aydınlatması standartlarında yapılmış olan ve gün ışığındaki değişikliklere bağlı olarak parlaklık seviyesi otomatik ayarlanan tünelde, sürüş emniyeti açısından herhangi bir sorun yaşamaları söz konusu değildir. Enerji kesintilerinde tünel aydınlatmasız kalmamaktadır. Bunun için kesintisiz Güç Kaynakları (UPS) ve tüm sistemi besleyen Jeneratörler otomatik olarak devreye girmektedir.